SC Wikiquik

Loading...

SC Wikiquik

Register

Nezařazené - 10/09/2021

20 Let po útocích WTC 2001

Ráno v úterý 11. září 2001 se Newyorčané probudili do ostré modré oblohy po bouři, která den předtím promočila severovýchodní pobřeží Ameriky.

Nahromadění vysokého tlaku pomohlo vytlačit studenou frontu ven do Atlantiku a vytvořit povětrnostní fenomén známý v leteckém jazyce jako „zcela jasný“. Bezmračná obloha jen málo předznamenávala temný den, který se měnil v historii. Když se Newyorčané pustili do práce, 19 únosců nastupovalo na lety na letištích v Bostonu, Washingtonu a Newarku.

 

Islamističtí extremisté, v drtivé většině ze Saúdské Arábie, měli u sebe nože, které byly v té době povoleny v letadlech, pokud byla čepel kratší než 10 cm. V 7:59 odletěl let American Airlines 11 z bostonského letiště Logan směřujícího do Los Angeles. Na palubě bylo 92 lidí – pět z nich byli únosci, včetně vůdce Mohameda Atty. O šestnáct minut později let 175 společnosti United Airlines opustil stejné letiště, směřující také do LA. Na palubě bylo šedesát cestujících a členů posádky a pět únosců.

 

Přibližně ve stejnou dobu, v letu 11, únosce pobodal cestujícího, který se stal první obětí 11. září. Džihádisté ​​získali kontrolu nad letadlem a obrátili ho směrem k New Yorku. O několik minut později, mimo hlavní město USA, let American Airlines Flight 77 odstartoval z letiště Dulles, směřující do LA. Na palubě bylo šest členů posádky, 53 cestujících a pět únosců. A v 8:42, v Newarku, New Jersey, let United Airlines č. 93 odletěl do San Franciska. Tato čtyři letadla nedosáhla svých zamýšlených cílů.

Po celých Spojených státech a po celém světě byly miliony diváků přilepených na jejich televizi ohromení tím, co viděli. 

 

Krátce před 9:30, na obloze nad Ohiem, unesli let United Airlines 93 čtyři ozbrojení muži. Když letadlo klesalo, cestující Edward Felt, 41letý otec dvou dětí, zavolal z koupelny na tísňovou linku 911, aby nahlásil únos. Během telefonátů s příbuznými se někteří z 33 cestujících a sedmi členů posádky dozvěděli o dvou letadlech, která zasáhla Světové obchodní centrum. Skupina z nich se rozhodla zaútočit na kokpit, aby zabránila únoscům v nárazu na let 93 do zamýšleného cíle, o kterém se později věřilo, že je ve Washingtonu. Jeden z nich, Todd Beamer, byl slyšen říkat: „Jste připraveni? Dobře, pojďme, “během hovoru s telefonním operátorem.

 

Bitva trvala šest minut. Když se cestující pokusili násilím otevřít dveře kokpitu, únosci otřásli letadlem a pokusili se vypnout jeho kyslík. V 10:03 let 93 narazil do zalesněné oblasti v malém pensylvánském městě Shanksville, 120 kilometrů jižně od Pittsburghu. Letadlo naložené palivem explodovalo v obrovské ohnivé kouli, která okamžitě zabila všechny na palubě. 

Před dvaceti lety na Světové obchodní centrum a jeho Dvojčata zaútočily ráno 11. září 2001 teroristé, kteří záměrně vlétli do věží dvě letadla a způsobili jejich kolaps. Jak se blíží 20. výročí 11. září, nastává doba, kdy si svět bude připomínat rodiny, přátele a kolegy, kteří toho dne zahynuli. Je to také příležitost poučit nové generace o tom, co se stalo, pomocí vědeckých důkazů a odmítáním narůstajících vlivů dezinformačních a konspiračních teorií ve společnosti, včetně těch, které obklopují 11. září.

9/11 se stal jedním z mnoha příkladů, kde se konspiračním teoriím daří – přestože profesionální odborníci na konstrukci, materiálové vlastnosti, demolice budov, požární odolnost a strukturální monitorování stále odmítají falešné informace, že řízená demolice hrála roli kolaps věží. Kromě nesmírného množství pečlivého a důvěryhodného vědeckého výzkumu důvodů, proč a jak se Twin Towers zhroutily, potvrzeného technickými a vědeckými odborníky, stále existuje nedostatek důkazů o platnosti spiknutí. 

Náraz zanechal zející, hořící díru poblíž 80. patra 110 patrového mrakodrapu, okamžitě zabil stovky lidí a stovky dalších uvěznil ve vyšších patrech.

Jak probíhala evakuace věže a jejího dvojčete, televizní kamery vysílaly živé obrazy toho, co se původně zdálo jako podivná nehoda. Potom, 18 minut po zásahu prvního letadla, se z nebe objevil druhý Boeing 767 – let United Airlines 175 – prudce se otočil směrem ke Světovému obchodnímu centru a zařezal se do jižní věže poblíž 60. patra. 

Když miliony lidí sledovaly vývoj v New Yorku, let American Airlines 77 kroužil nad centrem Washingtonu, DC, a v 9:45 hodin narazil na západní stranu vojenského velitelství Pentagon.

Letecké palivo z Boeingu 757 způsobilo zničující peklo, které vedlo ke strukturálnímu zhroucení části obří betonové budovy, která je sídlem amerického ministerstva obrany.

V Pentagonu bylo zabito 125 vojáků a civilistů a všech 64 lidí na palubě letadla.

ecelých 15 minut poté, co teroristé zasáhli nervové centrum americké armády, nabrala hrůza v New Yorku katastrofický spád, když se jižní věž Světového obchodního centra zhroutila v masivním oblaku prachu a kouře.

Konstrukční ocel mrakodrapu, postavená tak, aby odolala větru o rychlosti přes 200 mil za hodinu a velkému konvenčnímu požáru, nemohla odolat obrovskému teplu generovanému hořícím leteckým palivem.

V 10:30 se zřítila severní budova dvojčat. V době kolapsu přežilo ve věžích Světového obchodního centra pouze šest lidí. Téměř 10 000 dalších bylo ošetřeno se zraněním, z nichž mnohé byly těžké.

 

Při útocích z 11. září bylo zabito celkem 2 996 lidí, včetně 19 teroristických únosců na palubě čtyř letadel. V New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii zemřeli občané 78 zemí.

Ve Světovém obchodním centru zemřelo 2 763 poté, co obě letadla narazila do dvojčat. Toto číslo zahrnuje 343 hasičů a záchranářů, 23 newyorských policistů a 37 policistů z Port Authority, kteří se snažili dokončit evakuaci budov a zachránit administrativní pracovníky uvězněné ve vyšších patrech.

V Pentagonu bylo zabito 189 lidí, včetně 64 letem American Airlines Flight 77, letadlem, které zasáhlo budovu. Při letu 93 zahynulo 44 lidí, když letadlo nouzově přistálo v Pensylvánii.

Útoky z 11. září měly okamžitý negativní dopad na americkou ekonomiku. Během útoků bylo evakuováno mnoho institucí na Wall Street , včetně newyorské burzy. První den obchodování po útocích trh klesl o 7,1 procenta, tedy o 684 bodů. Jen ekonomika New Yorku ztratila za první tři měsíce 143 000 pracovních míst měsíčně a mzdu 2,8 miliardy USD. Nejtěžší ztráty byly ve financích a letecké dopravě, které představovaly 60 procent ztracených pracovních míst. Odhadovaná škoda na Světovém obchodním centru je 60 miliard dolarů. Náklady na úklid trosek v Ground Zero činily 750 milionů dolarů.

 

Tisíce záchranářů a lidí pracujících a žijících na dolním Manhattanu poblíž Ground Zero byly při hoření a pádu vystaveny toxickým výparům a částicím vycházejícím z věží. Do roku 2018 bylo 10 000 lidí diagnostikováno s rakovinou související s 9/11.

Od roku 2001 do roku 2004 bylo rodinám obětí z 11. září a 2680 lidí zraněných při útocích poskytnuto odškodné přes 7 miliard dolarů.